Description
Product Details
The Tesa Sealing Tape based on a polyvinylchloride-film backing in combination with a natural rubber adhesive.
Excellent performance
The tape has a high tensile strength
The tape has a high tensile strength
Specifications
| Backing Material | PVC Film |
|---|---|
| Width | 12mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.065mm |
| Colour | White |
| Elongation at Break | 75% |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Model Number | 04124-00045-00 |
| Series | 4124 |






markus_88 –
Exactly as described.
Carlo –
Delivery faster than expected. Perfect in every detail.
aaron_99 –
Everything in perfect condition. Very good experience.
vincenzo_s –
Very good experience. Great customer support. Impeccable service.
elena_bella –
Very satisfied, better than I expected. Looks even nicer in person.
Emily –
Excellent product, worth every cent.