Description
Product Details
The Tesa Packing Tape based on a polyvinylchloride-film backing in combination with a natural rubber adhesive. A high tack and short dwell time ensure optimal security for your carton just shortly after the tape has been applied.
Good adhesive properties
The tape is convenient to use, and unwinds smoothly, steadily, and quietly
The tape is convenient to use, and unwinds smoothly, steadily, and quietly
Specifications
| Backing Material | PVC Film |
|---|---|
| Width | 75mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.049mm |
| Colour | White |
| Elongation at Break | 75% |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Model Number | 04120-00023-00 |
| Series | 4120 |






Logan –
Simply excellent. Good fit and quality. Excellent quality and price. Excellent-quality product.
jana_ber –
Great product, worth every cent. Not too big, not too small, just right.
Ella –
Not too big, not too small, just perfect. Very effective; noticed a change after just one week. Feels nice to use at home.
remi_fr –
Simple and convenient. Worth every cent. Solid product, would buy again. Met my expectations.
Clara –
The quality pleasantly surprised me.
Pauline –
Super fast delivery, thank you. Been using it for 2 weeks and already see results! Better than anything I’ve tried before. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Maëlys –
Better than anything I’ve tried so far. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
damien_fr –
Fast and secure delivery. Product as expected. Very fast shipping. Would buy again.
Claudio T. –
Perfect, nothing to say. Delivers what it promises.
matthieu_fr –
Product arrived well packaged. Received quickly. Everything was smooth and fast. Exactly as in the pictures.