Description
Product Details
The Tesa packaging tape is based on a polyvinylchloride-film backing in combination with a natural rubber adhesive. A high tack and short dwell time ensure optimal security for your carton just shortly after the tape has been applied. It is easily printable and available in white, havana, and transparent.
Convenient to use, and unwinds smoothly, steadily, and quietly
Backing material PVC film
Total thickness 49 μm
Type of adhesive natural rubber
Elongation at break 75 %
Tensile strength 43 N/cm
Backing material PVC film
Total thickness 49 μm
Type of adhesive natural rubber
Elongation at break 75 %
Tensile strength 43 N/cm
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PVC Film |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 100m |
| Thickness | 49mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 75% |
| Model Number | 04120-00055-00 |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Series | 4120 |






elise_fr –
Surprisingly good quality for the price. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
daniel99 –
Great service and product.
Damien –
Packaging was excellent.
maddalena_it –
Super fast delivery, thank you.
anna_italia –
The quality pleasantly surprised me.
Angelo P. –
Excellent quality and price.
Raffaele B. –
Fast shipping and good quality.