Description
Product Details
The Tesa Sealing tape is based on a PVC backing coated with a natural rubber adhesive. due to its embossed film texture an even and smooth unwinding is guaranteed.
Due to its embossed film texture, smooth unwinding is guaranteed
The embossed surface prevents reflection during bar code reading
The embossed surface prevents reflection during bar code reading
Specifications
| Backing Material | PVC Film |
|---|---|
| Width | 38mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.065mm |
| Colour | Transparent |
| Elongation at Break | 75% |
| Tensile Strength | 47N/cm |
| Model Number | 04100-00007-00 |
| Series | 4100 |






jacob_x –
Very good experience. Arrived without any defect. Perfect and functional. Fast shipping and good quality.
Yann D. –
No complaints.
audrey_fr –
I noticed a difference after a short time! This solved my problem completely!
Audrey Z. –
Easy to use, no mess at all.
Emma –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Easy to use, without making a mess. Very effective; noticed a change after just one week.
ellie.love –
Very effective; I noticed a change in just one week.
Daniela H. –
Surprisingly good quality for the price.