Description
Product Details
The Tesa general purpose carton sealing tape is based on a PVC backing coated with a natural rubber adhesive. Due to its embossed film texture an even and smooth unwinding is guaranteed. Additionally the embossed surface prevents reflection during e.g. barcode reading
therefore the product is perfectly suited to label protection.
Backing material PVC film
Total thickness 65 μm
Type of adhesive natural rubber
Adhesion to steel 2.2 N/cm
Elongation at break 75 %
Total thickness 65 μm
Type of adhesive natural rubber
Adhesion to steel 2.2 N/cm
Elongation at break 75 %
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PVC Film |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 65mm |
| Colour | Brown |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 75% |
| Tensile Strength | 47N/cm |
| Model Number | 04100-00228-00 |
| Series | 4100 |






Léo –
Everything’s great.
Damien –
Everything’s great. Exactly what I was looking for.
Marie P. –
Surprisingly good quality for the price. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
paul_fr –
No complaints so far. Fast and secure delivery.
François O. –
Perfectly packaged. Fast shipping, great service. Top quality, fast delivery. Excellent quality.
louise88 –
Very satisfied, better than expected. Surprisingly good quality for the price.
fiona_ber –
Not too big, not too small, just right. Great product, worth every cent. Feels nice to use at home.
zoe_paris –
Very effective, I noticed a change in just a week. Perfect for my needs, couldn’t be happier. Very satisfied, better than expected.
Aurélie –
Great product, worth every cent.
nathan75 –
Perfect in every detail.
evan_s –
Great service, thank you. Very practical. Delivery faster than expected. Perfect job, thanks.
paul_fr –
Exactly as described. Easy to assemble. Fast shipping, perfect product. Works just as advertised.
edoardo_it –
Works just as advertised. Excellent material.