Description
Product Details
The Tesa 4089 features a robust and flexible 28 μm-PP backing with a natural rubber adhesive. The natural rubber tape tesa 4089 is the optimal product for packaging and carton sealing.
Its adhesive properties are optimal in moderate temperatures from -30°C to 100°C, making it ideal for indoor applications
The polypropylene backing is lightweight
It has a high tack and a short dwell time, is easy to unroll, and can be used conveniently with a hand-held dispenser or an industrial machine
The polypropylene backing is lightweight
It has a high tack and a short dwell time, is easy to unroll, and can be used conveniently with a hand-held dispenser or an industrial machine
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 75mm |
| Length | 100m |
| Thickness | 46mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 145% |
| Model Number | 04089-00216-06 |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Series | 4089 |






Océane X. –
Solved my problem completely! Pleasant to use at home. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Very effective; I noticed a change in just one week.
Sarah C. –
Looks even nicer in person.
Henry Q. –
No complaints.
Lea –
Not too big, not too small, just right.
Hugo –
Great service, thank you. Received quickly.
Emma –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Antoine A. –
Great customer support. Met my expectations. No issues at all so far.