Description
Product Details
The Tesa 4089 features a robust and flexible 28 μm-PP backing with a natural rubber adhesive. The natural rubber tape tesa 4089 is the optimal product for packaging and carton sealing.
Its adhesive properties are optimal in moderate temperatures from -30°C to 100°C, making it ideal for indoor applications
The polypropylene backing is lightweight
It has a high tack and a short dwell time, is easy to unroll, and can be used conveniently with a hand-held dispenser or an industrial machine
The polypropylene backing is lightweight
It has a high tack and a short dwell time, is easy to unroll, and can be used conveniently with a hand-held dispenser or an industrial machine
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 48mm |
| Length | 100m |
| Thickness | 46mm |
| Colour | Brown |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 145% |
| Model Number | 04089-00256-06 |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Series | 4089 |






Charlotte V. –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
Tommaso –
Reliable and stable. Everything in perfect condition.
Maximilian V. –
Very fast shipping.
Charlotte V. –
Pleasant to use at home. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Better than anything I’ve tried before. Been using it for 2 weeks and already see results!
carlo_s –
Exactly as described. Impeccable service.
leo_fr –
Super practical. Packaging was excellent. Very fast shipping. Great customer support.
hannes_s –
Perfect and functional. Well made and durable.
brooklyn.sky –
Not too big, not too small, perfect. Really noticed a difference after using it!
Noemi H. –
Not too big, not too small, just right. Pleasant to use at home. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
layla_moon –
Better than anything I’ve tried before.
nicolas88 –
Perfectly packaged.
Claire –
Surprisingly good quality for the price.
sarah_paris –
Easy to use, without making a mess. Very effective, I noticed a change in just a week. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. I noticed the difference right away!