Description
Product Details
PVC Tape
Double sided tape with a PVC carrier and an acrylic adhesive designed for use on rough surfaces.
High level of adhesion
Secure bond on rough surfaces
Especially resistant to plasticisers
Suitable for mounting heavy decorative items, plastic and wooden trim
Adhesion 29N/25mm
Colour, white
Tesa 4970
Secure bond on rough surfaces
Especially resistant to plasticisers
Suitable for mounting heavy decorative items, plastic and wooden trim
Adhesion 29N/25mm
Colour, white
Tesa 4970
Tesa Double-Sided Plastic Tape
The Vega compact ultrasonic liquid level sensor has an analogue current rating of 4mA to 20mA HART output and it is used for continuous measurement. Its measuring range is from 0.4m to 8m for liquid and 0.4m to 3.5m for solid. This sensor is also suitable for the detection of bulk solids in small vessels or silos. The non-contact measuring principle is unaffected by this products features and allows setup without a medium.
Features and Benefits
• Adhesion strength is 16.9N/cm
• Tensile strength is 38.3N/cm
• Excellent combination of high tack and immediate adhesion
• High coating weight for good bonding performance on rough or dusty surfaces
• Full suitability for long term applications
• Elongation at break 37.5%
• Operating temperature ranging between -40°C and 200°C
• Tensile strength is 38.3N/cm
• Excellent combination of high tack and immediate adhesion
• High coating weight for good bonding performance on rough or dusty surfaces
• Full suitability for long term applications
• Elongation at break 37.5%
• Operating temperature ranging between -40°C and 200°C
Applications
• Mounting of plastic and wooden trims
• Mounting of decorative POS materials and displays
• Mounting of signs and scales
• Mounting of decorative POS materials and displays
• Mounting of signs and scales
Certifications
Specifications
| Backing Material | PVC |
|---|---|
| Tape Type | Plastic Tape |
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.225mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 13,6 N/cm |
| Tensile Strength | 38N/cm |
| Series | tesa® 4970 |
| Model Number | 04970-00153-00 |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






Julian –
Very functional. Perfect in every detail.
bianca88 –
Easy to use, without making a mess. I noticed a difference after a short time! Excellent product, worth every cent. Great product, worth every cent.
Amandine –
The quality pleasantly surprised me. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
arianna88 –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Pleasant to use at home.
Matthew P. –
Very good build quality. Top quality, fast delivery.
joseph88 –
Great service, thank you. As expected, top-notch. Practical and functional.
patrizia88 –
Better than anything else I’ve tried before.
anna.star –
Great product, worth every cent. This solved my problem completely! Super fast delivery, thank you.
Emma Z. –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
leo_fr –
Delivers what it promises. Everything works perfectly so far. Fast shipping and good quality.
Caleb –
Everything perfect, would buy again. Highly recommended.