Description
Product Details
Tesa Double Sided Cloth Tape
The Tesa white double-sided cloth is an adhesive tape that consists of resistant flexible fabric backing with a rubber adhesive system. The tape is 0.39mm thick, 50mm wide and 50m long. The adhesive has a high coating weight making it well suited for mounting applications on irregular surfaces. It can be removed in most cases without leaving adhesive residues from the sound surface.
Features and Benefits
Tensile strength is 80N/cm
Elongation at break is 10%
Type of adhesive is natural rubber
Elongation at break is 10%
Type of adhesive is natural rubber
Applications
Carpet laying
Fixing signs
Permanent bonding of materials such as aluminium and polystyrene
Splicing fabric webs
Laminating leather, textiles and foam
Fixing signs
Permanent bonding of materials such as aluminium and polystyrene
Splicing fabric webs
Laminating leather, textiles and foam
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Backing Material | Cloth |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 390µm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 7,6 N/cm |
| Tensile Strength | 80N/cm |
| Model Number | 04964-00076-00 |
| Series | tesa® 4964 |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |






Layla G. –
I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Caroline J. –
Not too big, not too small, perfect. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Surprisingly good quality for the price.
Johanna –
Solved my problem completely! No unpleasant smell, which I really appreciate. Very effective, I noticed a change in just a week. Looks even nicer in person.
Jade L. –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! It completely solved my problem! Solved my problem completely!
remi_fr –
Solid product, would buy again.