Description
Product Details
Double-sided adhesive tape 4959
Double-sided tape for mounting and joints, non-woven substrate impregnated with high-tack acrylic, good resistance to cutting, light and ageing, fully resistant to plasticisers.
Adhesive strength on steel: 15.5 N / 25mm.
Temperature resistance: 200 °C (short-term) 80 °C (long-term).
Adhesive strength on steel: 15.5 N / 25mm.
Temperature resistance: 200 °C (short-term) 80 °C (long-term).
Tesa Double Sided Adhesive Tape
The Tesa translucent double-sided adhesive mounting and splicing tape equipped with a non-woven backing and coated with an acrylic adhesive of very high tack. The tape is 0.12mm thick, 19mm wide and 50m long. It has good shear strength, resistant to light and ageing, largely resistant to plasticisers.
Features and Benefits
Mounting of signs, covers, and nameplates
Mounting of plastic door linings in the car industry
Self-adhesive mounting of plastic bags, dispatch bags, continuous stationery, posters, and displays
Splicing of paper and film webs
Tensile strength is 8N/cm
Elongation at break is 3%
Temperature resistance is 200°C (short-term) 80°C (long-term)
Adhesive strength on steel is 15.5N / 25mm
Mounting of plastic door linings in the car industry
Self-adhesive mounting of plastic bags, dispatch bags, continuous stationery, posters, and displays
Splicing of paper and film webs
Tensile strength is 8N/cm
Elongation at break is 3%
Temperature resistance is 200°C (short-term) 80°C (long-term)
Adhesive strength on steel is 15.5N / 25mm
Applications
Carpet laying
Fixing signs
Permanent bonding of materials such as aluminium and polystyrene
Splicing fabric webs
Laminating leather, textiles and foam
Fixing signs
Permanent bonding of materials such as aluminium and polystyrene
Splicing fabric webs
Laminating leather, textiles and foam
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.100mm |
| Colour | Translucent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 8,5 N/cm |
| Tensile Strength | 8N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Series | tesa® 4959 |
| Model Number | 04959-00007-00 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |






greta_sonne –
Not too big, not too small, just right. No unpleasant smell; I really like that. Better than anything else I’ve tried before.
leah_blossom –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Super fast delivery, thank you.
louis75 –
Well made and durable. Fast and secure delivery. Excellent service.
daniele_it –
Top seller. Works without any issues. Really good value for money.
ryan_lee –
Simple to install. Well packaged and secure. Great value for money.
Karl S. –
Excellent packaging. Excellent service. Great purchase, thank you.
James –
Worth every cent.