Description
Product Details
RS PRO Double Sided Acrylic Foam Tape
A self-adhesive Acrylic backed tape ideal for both indoor and outdoor use exhibiting no degradation to UV rays, water or aggressive solvents.
The foam tape ensures a tight, long-lasting bond with a high shear endurance that conforms to the shape and texture of the surface. Particularly useful for materials with medium to high surface energy.
Suitable for a host of applications and materials including general home use, signage, veneers, glass, Polycarbonate and Acryl, Steel, Aluminium and powder coated metals.
Features and Benefits
Acrylic foam tape
Acrylic adhesive
Double sided
UV resistant
High shear strength
Water and solvent proof
CFC, Halogen and HCFC free
Why RS PRO?
RS PRO is the own brand of RS, offering professional quality products and solutions across all industries and technologies. Our product range is rigorously tested, inspected, and audited against demanding international standards to provide you with industrial-grade quality, at the right price. Making RS PRO your smart choice.
Specifications
| Width | 19mm |
|---|---|
| Thickness | 0.60mm |
| Length | 33m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Grey |
| Adhesion Strength | 37 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Maximum Operating Temperature | +230°C |






Stefano –
Excellent quality and price.
Alessandro F. –
Reliable and stable. Product as expected. Robust and well-made. Exactly as described.
David –
Great service and product. No complaints.
Michael –
Good build quality and reliable. Fast shipping, perfect product.
Isabella K. –
Very effective; I noticed a change in just one week. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Sarah C. –
Very effective; I noticed a change in just one week. Not too big, not too small, perfect.
elena_bella –
Very fast delivery, thank you. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Been using it for 2 weeks and already see results!