Description
Product Details
Anti-Slip, Adhesive Flooring Safety Tapes
Features and Benefits:
• Self-adhesive backing
• Additional grip underfoot on smooth surfaces
• Ideal for indicating hazardous areas or safe escape routes
• Long lasting colour
• Available in a range of grades, lengths and widths
• Hard wearing and easy to install
Application:
• Stairs
• Ladders
• Ramps
• Walkways
• Vehicles and Marine use
FAQ:
What are the dimensions of the tape?
Is this tape easy to use?
Note
Standards
Standards
Entrance mats can save up to 70% of all dirt and debris from being carried inside a building. They help to protect the interior floor coverings from damage for a longer life span. Water and moisture are efficiently absorbed reducing slip hazards. Entrance mats are a simple, economic measure to reduce cleaning and maintenance, both in terms of time and cost. They also improve the aesthetic appearance of a reception area.,The correct quality of matting in the workplace will help eliminate the risk of slips and falls, insulate against electricity, deaden sound, trap and hold dirt and moisture from spreading, resist chemicals, grease, oils and flames, and reduce worker fatigue and stress.
Specifications
| Tape Type | Hazard Tape |
|---|---|
| Colour | Black/Yellow |
| Backing Material | Polyethylene |
| Width | 50mm |
| Length | 18.3m |
| Thickness | 1.05mm |
| Adhesion Strength | 1.6 kg / 25 mm |
| Tensile Strength | 22N/cm |
| Elongation at Break | 1.8 |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |






Alexandre Y. –
Solid build quality. Very satisfactory.
noemi88 –
Super fast delivery, thank you. Very fast delivery, thank you. Really noticed a difference after using it!
beatrice88 –
Really noticed a difference after using it! No unpleasant smell; I really like that. Looks even nicer in person. Not too big, not too small, just perfect.
Emma T. –
Easy to use, no mess at all.
valeria88 –
Not too big, not too small, perfect.
Eva I. –
Easy to use, no mess at all. The quality surprised me in a good way.
massimo_it –
Everything perfect, would buy again. Perfect, nothing to say. Top product, would definitely recommend.