Description
Product Details
RS PRO Black EPDM Foam Tape
This exceptional RS PRO Black EPDM Foam tape uses a closed cell foam with a high-performance acrylic adhesive as an alternative to hot melt adhesives. It features a strong initial adhesion and great holding power to a variety of materials.
This foam tape adheres to a broad range of surfaces, including metals, plastics and wood. It is designed to be used in both internal and external applications where an efficient method of dampening vibration is needed.
Application
The RS PRO foam tape provides high strength and long-term durability through a pressure sensitive acrylic adhesive. It is a cost effective replacement to rivets, staples, screws, bolts and liquid adhesives as it bonds quickly. Designed to be used on irregular surfaces and isn’t affected by UV light.
Features and Benefits
High strength adhesive backing to ensure long seal life
Tape system is versatile, convenient, quick and easy to use
Ideal for bonding, attaching and mounting
Designed for irregular surfaces
Dampens down vibration and can be used as a draft excluder
Benefits of choosing RS PRO Foam Tape
RS PRO Foam Tape. Utilizing the general purpose EPDM adhesive on a single side of the foam tape. It’s been designed to adhere to a variety of surfaces like plastics, metals, wood and glass.
Unconventional foam tape. RS PRO ensures this tape to ensure extreme reliability, consistent durability and a consistent bond.
Reliability and durability. RS PRO Foam Tape does not only offer a strong reliable yet durable bond it can fasten quicker than conventional methods such as drilling, fastening or liquid adhesives. The acrylic adhesive is extremely durable and resistant to changing temperatures over time.

Specifications
| Width | 10.0mm |
|---|---|
| Thickness | 3.0mm |
| Length | 10.0m |
| Backing Material | EPDM |
| Colour | Black |
| Single/Double Sided | Single Sided |
| Foam Density | 115 → 155kg/m³ |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Tensile Strength | 480 → 530kPa |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 20 N/25mm² from Steel |






Ellie –
The quality surprised me in a good way. Feels nice to use at home. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
Vincenzo –
Great value for money. Fast and courteous service.
Hannah T. –
Been using it for 2 weeks and already see results!
Christophe U. –
Great value for money. Satisfied with the quality. Perfect, nothing to say.
Arthur –
Very fast shipping. Very practical and easy to use.
fabio_s –
Very practical and easy to use. Great service and product. Highly recommended. No complaints so far.
lea_sonne –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Better than anything I’ve tried before. I noticed a difference after a short time! No unpleasant smell, which I really appreciate.
Patrizia –
Very satisfied, better than expected. Better than anything else I’ve tried before.