Description
Product Details
RS PRO Black Epoxy Potting Compound plus Hardener 500 g Twin Pack.
The all-round protection supplied by the epoxy resin potting compound is not only flame -retardant it is resistant to chemicals and water providing you with an excellent hard coating protection to your components. The posting compound, supplied as a twin pack, two compartments, one with the epoxy resin and the other contains the hardener. So simple to mix-together, just open the bag then remove the central clip and mix. The RS PRO datasheet not only explains how to mix the potting compound there are also easy to follow diagrams.
FEATURES & BENEFITS
- Flame retardant to UL94 V-0 includes Clean Flame retardant technology.
- Mix in the bag twin pack design, no user contact.
- 500 g pack size
- High hardness potting compound – 85 Shore D.
- Excellent protection against vibration and physical shock.
- Chemical and water resistant.
- Low shrinkage ratio during the 24-hour curing process.
- Coefficient expansion 40 ppm/°C.
- Dielectric strength 16.6 kV/mm.
- Thermal conductivity 0.45 W/mK.
- Viscosity 000 mPa/s at 25°C, 9.
- Tensile strength 60 MPa.
- ROHS / UL94 Certification.
- Meets UL94 V-0 Flame retardancy.
APPLICATIONS
- General purpose.
- Outdoor applications.
- LED Applications.
- Electrical components applications.
Why RS PRO?
Specifications
| Product Material | Epoxy |
|---|---|
| Package Type | Pack |
| Package Size | 500 g |
| Special Properties | Flame Retardant |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 85 Shore D |
| Thermal Conductivity | 0.45W/mK |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | 120°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Physical Form | Viscous Liquid |
| Volume Resistivity | 9000 mPa∙s @23°C |
| Viscosity Description | High Viscosity |
| Odour | Characteristic |
| Dielectric Strength | 16.6kV/mm |
| Operating Temperature Range | -40°C to 120°C |
| Viscosity Measurement | 000 mPa/s @ 25°C, 9 |
| Chemical Composition | Epoxy Resin |






Claudio N. –
Everything’s great.
Olivier –
Well packaged and secure.
lina88 –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Better than anything I’ve tried before. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. The quality pleasantly surprised me.
hannah_91 –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! No unpleasant smell; I really like that. Been using it for 2 weeks and already see results!
Karl –
Very easy to use.
nicholas99 –
Very satisfied with the purchase. Excellent service. Very practical.
helene_s –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Feels nice to use at home. Very effective; noticed a change after just one week. Not too big, not too small, just perfect.
Logan Q. –
Top product, would definitely recommend. Good customer service. Very easy to set up. Met my expectations.
Thomas –
Top product, would definitely recommend. Impeccable service. Top seller. Received quickly.
Paul Y. –
Satisfied with the quality. Super value for the money. Very practical.
martina88 –
This solved my problem completely! Pleasant to use at home. Surprisingly good quality for the price.
matteo_s –
Works just as advertised. Met my expectations.
dominik_s –
Price matches the quality. Everything was smooth and fast.
Riccardo –
Perfect match with the description.