Description
Product Details
The 832C Translucent Epoxy Encapsulating and Potting Compound is an electric grade epoxy. It is simple to mix and easy to use. This two parts clear epoxy provides great insulation and protection value. It protects against static discharges, shocks, vibrations, and mechanical impacts. It insulates against heat and conductivity. It is extremely resistant to environmental humidity, salt water, and many harsh chemicals.
Extreme impact resistance (contains a form of nylon)
Easy 2A:1B mix ratio by volume compatible with most dispensing equipment
Negligible Volatile Organic Content (VOC)
RoHS Compliant
Easy 2A:1B mix ratio by volume compatible with most dispensing equipment
Negligible Volatile Organic Content (VOC)
RoHS Compliant
Specifications
| Product Material | Epoxy |
|---|---|
| Package Type | Cartridge |
| Package Size | 450 mL |
| Special Properties | Chemical Resistance, Harsh Resistance, Salt Water Resistance |
| Cure Time | 24 h @ +22°C |
| Hardness | 84 Shore D |
| Thermal Conductivity | 0.309W/mK |
| Colour | Translucent |
| Maximum Operating Temperature | +140°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Physical Form | Liquid |
| Volume Resistivity | 1.22 x 10^16Ω cm |
| Viscosity Measurement | 1900 (Part A) cP, 5800 (Part B) cP |
| Dielectric Strength | 16.7 kV/mm, 425 V/mil |
| Operating Temperature Range | -30 → +140 °C |
| Chemical Composition | (C12-14) Alkylglycidyl Ether, Bisphenol A Diglycidyl Ether Resin (Liquid), C18 Fatty Acid Dimers/Polyethylenepolyamine Polyamides, Triethylenetetramine |






florian_s –
Super value for the money. Great customer support. 100% recommended.
Aurora M. –
The quality surprised me in a good way. Looks even nicer in real life.
sarah_paris –
Very effective; I noticed a change in just one week.
Paul S. –
Product arrived well packaged. Practical and useful. Everything went smoothly. Top quality, fast delivery.
Clara R. –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
joshua99 –
Very good experience. Very good build quality. Packaging was excellent.
sarah_paris –
Super fast delivery, thank you. Easy to use, no mess at all.
tyler_xo –
Great item. Exactly what I needed. Great customer support.
antoine75 –
Very easy to use.
Manon K. –
Pleasant to use at home. No unpleasant smell, which I really appreciate.