Description
Product Details
RS PRO Black Epoxy Potting Compound plus Hardener 100 g Twin Pack.
The all-round protection supplied by the epoxy resin potting compound is not only flame -retardant it is resistant to chemicals and water providing you with an excellent hard coating protection to your components. The posting compound, supplied as a twin pack, two compartments, one with the epoxy resin and the other contains the hardener. So simple to mix-together, just open the bag then remove the central clip and mix. The RS PRO datasheet not only explains how to mix the potting compound there are also easy to follow diagrams.
FEATURES & BENEFITS
- Flame retardant to UL94 V-0 includes Clean Flame retardant technology.
- Mix in the bag twin pack design, no user contact.
- 100 g pack size
- High hardness potting compound – 85 Shore D.
- Excellent protection against vibration and physical shock.
- Chemical and water resistant.
- Low shrinkage ratio during the 24-hour curing process.
- Coefficient expansion 40 ppm/°C.
- Dielectric strength 16.6 kV/mm.
- Thermal conductivity 0.45 W/mK.
- Viscosity 000 mPa/s at 25°C, 9.
- Tensile strength 60 MPa.
- ROHS / UL94 Certification.
- Meets UL94 V-0 Flame retardancy.
APPLICATIONS
- General purpose.
- Outdoor application.
- LED Applications.
- Electrical components applications.
Why RS PRO?
Specifications
| Product Material | Epoxy |
|---|---|
| Package Type | Pack |
| Package Size | 100 g |
| Special Properties | Flame Retardant |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 85 Shore D |
| Thermal Conductivity | 0.45W/mK |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | 120°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Odour | Characteristic |
| Dielectric Strength | 16.6kV/mm |
| Chemical Composition | Epoxy Resin |
| Viscosity Description | High Viscosity |
| Physical Form | Viscous Liquid |
| Operating Temperature Range | -40°C to 120°C |
| Viscosity Measurement | 000 mPa/s @ 25°C, 9 |
| Volume Resistivity | 9000 mPa∙s @23°C |






Camille –
The quality pleasantly surprised me. Easy to use, without making a mess.
Lorenzo S. –
Arrived as promised. Very fast shipping. Great value for money.
Louise –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Pleasant to use at home. Great product, worth every cent.
jakob_s –
Arrived as promised. Great purchase, thank you. Very practical. Excellent product.
baptiste88 –
Everything in perfect condition. Excellent-quality product. Very stable. Perfect, nothing to say.
hunter23 –
Good build quality and reliable. Very easy to use. Good quality at a fair price.
Isabella –
No unpleasant smell; I really like that. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Pleasant to use at home. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
davide88 –
Excellent quality. Recommended. Good customer service.
gabriel_fr –
Simply excellent. Perfect, nothing to say. Very easy to use.
Edoardo –
Works just as advertised. Very functional. Fast shipping and good quality.