Description
Product Details
Power Adhesives Glue Stick
The Power Adhesives clear glue stick is an exceptionally economical general purpose adhesive. Each stick has a length of 300mm and a diameter of12mm. It is a synthetic, polymer-based, hot melt, a general-purpose adhesive that is exceptionally clear.
Features and Benefits
Excellent gap filler
High viscosity of 18,000cps
Medium open time
Applications
Wood
Paper
Card
Foam
Fabric
Paper
Card
Foam
Fabric
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Glue Type | Glue Sticks |
|---|---|
| Product Form | Stick |
| Length | 300mm |
| Colour | Transparent |
| Diameter | 12mm |
| Maximum Operating Temperature | +84°C |
| Cure Time | < 5 |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |






Elijah –
Fast and reliable. Perfect job, thanks. Fits perfectly. Excellent packaging.
aria.belle –
No unpleasant smell; I really like that.
stefano_it –
Everything in order. Top quality, fast delivery. Everything perfect, thank you.
klara_s –
Very fast delivery, thank you.
lilyjade –
Excellent product, worth every cent.
tommaso_it –
Really good value for money. Arrived right away, excellent service.
jonathan_s –
Great service and product. Top product, would definitely recommend. Practical and useful.
Paul –
Excellent service. Perfect job, thanks. Works without any issues. Excellent material.
niklas88 –
Worth every cent. Good quality at a fair price. Very functional.
David V. –
Great purchase. Great item.
leonardo88 –
Everything in perfect condition.