Description
Product Details
Special-purpose acrylate adhesive for high ageing and heat resistance, solvent-free, 600 g (20 sticks), Ø 11 mm, for GluePRO 400 LCD, temperature: 200°C, firm after a maximum of 15 seconds, strong bond after approx. 60 seconds. Only use with 4.5 mm long nozzle. Special-purpose acrylate adhesive for high resistance to ageing and high temperature stability. Thanks to its good resistance to low temperatures, it is also suitable for application in cold environments without the adhesive turning brittle. At an application temperature of 200°C, it bonds all sorts of different materials, such as wood, paper, coated paper, card, rubber, CR, leather, metal and plastics, such as ABS, melamine, PC, PET, Plexiglas®, PMMA, PS and PVC. The adhesive is firm after a maximum of 15 seconds, with a strong bond being provided after approx. 60 seconds. The acrylate adhesive should only be used with the 4.5 mm long nozzle. (Times and recommended adhesive are rough guides only).
Specifications
| Glue Type | Glue Sticks |
|---|---|
| Package Size | 20 Sticks / 600 g |
| Product Form | Stick |
| Length | 300mm |
| Diameter | 11mm |
| Maximum Operating Temperature | +210°C |
| Cure Time | 60 s |
| Minimum Operating Temperature | +200°C |






Rafael I. –
Packaging was excellent. Reliable and stable.
Sofia –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Rachele W. –
Very effective, I noticed a change in just a week. This solved my problem completely! Surprisingly good quality for the price.
ambre88 –
No unpleasant smell; I really like that. Very satisfied, it’s even better than I expected. Great product, worth every cent.
Isabella S. –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. This solved my problem completely! I’ve been using it for 2 weeks and already see results! A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
louis75 –
Fast delivery and exactly as described. Exactly what I needed.
David –
Perfectly packaged. Solid product, would buy again.