Description
Product Details
Loctite 55 Pipe Sealing Cord
Alternative to pastes, hemp and PTFE tape
Seals domestic and industrial pipe threads
Suitable for use on portable water systems up to 82°C
Certified to ANSI/NSF standard 61
Steam compatibility 130°C @ 25psi
WRC listed and meets BS6920
Corgi approved for use with gas fittings
Available in 50m and 160m lengths
Seals domestic and industrial pipe threads
Suitable for use on portable water systems up to 82°C
Certified to ANSI/NSF standard 61
Steam compatibility 130°C @ 25psi
WRC listed and meets BS6920
Corgi approved for use with gas fittings
Available in 50m and 160m lengths
Specifications
| Application | Drums, In-Plant Utilities, LPG Lines, Natural Line, Oil Lines, Pneumatics, Pumps, Steam Systems, Tanks, Water Lines |
|---|---|
| Colour | White |
| Maximum Operating Temperature | 130°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Size | 160 mm |
| Package Type | Container |
| Chemical Composition | Polyamide |
| Operating Temperature Range | -55 → +130 °C |
| Specific Gravity | 1.25 |






amandine_s –
Very satisfied, better than expected.
delphine_s –
Surprisingly good quality for the price. Better than anything else I’ve tried before.
Anthony N. –
Well made and durable. Very satisfactory.
Clara –
I was skeptical, but now I order regularly.
sophie_rose –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Very effective; I noticed a change in just one week. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Surprisingly good quality for the price.
samuel_xo –
Durable product.
Thomas –
Perfect and functional. Excellent quality.
Gabriel M. –
Highly recommended.
camille88 –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Super fast delivery, thank you. Pleasant to use at home.
ruby_girl –
Very effective, I noticed a change in just a week. Perfect for my needs, couldn’t be happier. Excellent product, worth every cent.
Lorenzo –
Very satisfied with the purchase. Good fit and quality. Everything’s great. Perfect job, thanks.
Isabella D. –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Really noticed a difference after using it!
Lena B. –
Better than anything I’ve tried so far. I was skeptical, but now I order regularly.