Description
Product Details
Black Gasket Sealant
Specially designed for gasketing applications this lump-free, black gasket sealant provides excellent resistance to automotive engine oils.This Loctite ready-to-use flange sealant is ideal for flanges with permanent oil contact.
Features:
Low modulus (high flexibility)Non-corrosiveEnergy-neutral cureOdour-freeResistant to oil
Applications – both metal and plastic flanges:
Inlet manifoldOil panTransmission coverValve coverCooling systemWater pumpThermostatTransmission panTiming chain cover
Specifications
| Application | Gasket Sealing |
|---|---|
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Strength | High |
| Minimum Operating Temperature | -59°C |
| Package Size | 80 ml |
| Product Form | Paste |
| Trade Name | Loctite 5910 |
| Package Type | Tube |
| Operating Temperature Range | -59 → +329 °C |






Sébastien –
No complaints.
Jules O. –
Arrived as promised. Fast shipping, perfect product.
jackson88 –
Practical and functional. Fast and courteous service. Good quality at a fair price. Fits perfectly.
Angelo W. –
Exactly as described. Excellent product. Great service and product. Delivery faster than expected.
michael_x –
Practical and functional. No issues at all so far. Feels sturdy. Very practical and easy to use.
William C. –
Perfect and functional. Very good experience.