Description
Product Details
9200 is a toughened, two-part epoxy adhesive, designed to create long-lasting load-bearing joints. It adheres strongly to a wide range of materials that are difficult to bond to, including glass, ceramics, metals, engineered thermoplastics, and thermoset laminates, such as SMC (sheet molding compound) and GRP (glass-reinforced plastics). It creates tough vibration-resistant bonds, and is especially useful for joining dissimilar materials that will experience thermal cycling stresses. This product also provides excellent electrical insulation, and protects against static discharges, thermal shocks, galvanic corrosion, environmental humidity, salt water, fungus, and many harsh chemicals. It is smooth, non-sagging and thixotropic, so it is excellent for use on vertical surfaces and for gap filling. It is also useful for potting electronics in enclosures with gaps where a non-thixotropic encapsulant would flow through.
Specifications
| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
|---|---|
| Trade Name | 9200 |
| Material Compatibility | Metal, Plastic |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 25 ml |
| Cure Time | 48 h |
| Shear Strength | 18 (Copper) N/mm², 19 (Brass) N/mm², 20 (Stainless Steel) N/mm², 22 (Aluminium) N/mm², 3.4 (ABS) N/mm², 3.5 (Polycarbonate) N/mm² |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +150 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Specific Gravity | 1.25 |






Evelyn T. –
Very satisfied, better than I expected. No unpleasant smell, which I really appreciate. Been using it for 2 weeks and already see results! Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Gabriel L. –
Excellent material. Very easy to use. Perfect, nothing to say. Exactly as in the pictures.
dylan_x –
Great customer support.
Océane –
Looks even nicer in real life. Looks even nicer in person.
quentin_fr –
Everything in perfect condition.
marie_h –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Better than anything else I’ve tried before. Really noticed a difference after using it! I noticed the difference right away!
Romane –
Not too big, not too small, just right. No unpleasant smell; I really like that. No unpleasant smell, which I really appreciate.