Description
Product Details
832WC potting and encapsulating compound is a general purpose, water-clear, hard, two-part epoxy that offers extreme environmental, mechanical and physical protection for printed circuit boards and electronic assemblies. This product is designed for applications where high clarity is required. It does not yellow when exposed to UV light or elevated temperatures, it maintains clarity in applications with service temperatures up to 65 °C (149 °F) and intermittent exposures up to 100 °C (212 °F). It also provides excellent electrical insulation and protects circuit board and other electronic devices from static discharges, vibration, abrasion, thermal shock, environmental humidity, salt water, fungus, and many harsh chemicals.
This epoxy has a convenient 2:1 volume mix ratio, making it compatible with most dispensing equipment. 832WC can be cured at room temperature or higher.
This epoxy has a convenient 2:1 volume mix ratio, making it compatible with most dispensing equipment. 832WC can be cured at room temperature or higher.
Specifications
| Product Material | Epoxy |
|---|---|
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 375 ml |
| Cure Time | 1 h @ 80 °C, 2 h @ +65 °C, 30 min @ +100 °C, 72 h @ +22 °C |
| Colour | Transparent |
| Maximum Operating Temperature | +140°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +140 °C |
| Viscosity Measurement | 980cP/s |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Physical Form | Liquid |
| Volume Resistivity | 1.6 x 10 ^ 17Ω cm |
| Dielectric Strength | 18kV/mm |
| Viscosity Description | Low |






moritz_s –
Works just as advertised. Everything OK, recommended.
tobias_s –
Top product, would definitely recommend.
jana_ber –
No unpleasant smell; I really like that. Easy to use, without making a mess. The quality surprised me in a good way. Really noticed a difference after using it!
greta_b –
I noticed a difference after a short time! Very satisfied, it’s even better than I expected. The quality pleasantly surprised me.
ava.sweet –
No unpleasant smell; I really like that. Looks even nicer in real life. Not too big, not too small, just perfect. The quality surprised me in a good way.
Marie U. –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Not too big, not too small, just right. I was skeptical, but now I order regularly.
Giulio –
Perfect and functional. No complaints so far. Good fit and quality.
Hugo –
Exactly as in the pictures. Excellent service. Fast and secure delivery. Great item.
Sarah –
Really noticed a difference after using it! No unpleasant smell; I really like that.
Charlotte S. –
Feels nice to use at home.
Francesca –
Better than anything else I’ve tried before.