Description
Product Details
RS PRO Polyurethane Resin
The RS PRO polyurethane resin is an optically clear compound, making it ideal for LED encapsulation. It is suitable for aesthetic as well as a protective application over the top of the luminaire. Due to the aliphatic chemical nature of the resin chemistry, the cured resin is naturally resistant to the yellowing effects of UV light. It shows excellent weather resistance, as well as chemical resistance against a range of chemicals. This enables this clear, though yet flexible resin to be used in a range of applications, both indoor or outdoor.
Features and Benefits
Water white transparency
High resistance to acids and alkalis, water and mould growth
Excellent ability to process
Resistant to mark, scratches, UV light, weather and chemicals
Cure time of 4 hours at 60°C and 24 hours at 23°C
Hardness is 75 Shore A
Thermal conductivity of 0.2W/mK
Volume resistivity of 10^14Ω cm
Dielectric strength of 11kV/mm
Cure time (23 °C) is 24 hours
Operating temperature ranges between -40⁰C and 120⁰C
High resistance to acids and alkalis, water and mould growth
Excellent ability to process
Resistant to mark, scratches, UV light, weather and chemicals
Cure time of 4 hours at 60°C and 24 hours at 23°C
Hardness is 75 Shore A
Thermal conductivity of 0.2W/mK
Volume resistivity of 10^14Ω cm
Dielectric strength of 11kV/mm
Cure time (23 °C) is 24 hours
Operating temperature ranges between -40⁰C and 120⁰C
Applications
LED applications
Outdoor applications
Outdoor applications
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Product Material | PUR |
|---|---|
| Package Type | Pack |
| Package Size | 250 g |
| Special Properties | Chemical Resistance, Mark Resistance, Scratch Resistance, UV Light Resistance, Weather Resistance, Yellowing Resistance |
| Cure Time | 24 h @ 23 °C, 4 h @ 60 °C |
| Hardness | 75 Shore A |
| Thermal Conductivity | 0.2W/mK |
| Colour | Transparent |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Viscosity Measurement | 1200 (Part B) mPa/s, 700 (Part A) mPa/s, 900 (Mixed) mPa/s |
| Dielectric Strength | 11kV/mm |
| Chemical Composition | Polyurethane Resin |
| Operating Temperature Range | -40 → +120 °C |
| Volume Resistivity | 10^14Ω cm |
| Viscosity Description | Low |
| Physical Form | Viscous Liquid |






ava.sweet –
The quality pleasantly surprised me. Great product, worth every cent. Perfect for my needs; I’m very satisfied.
Nora –
I noticed the difference right away!
Ella C. –
Surprisingly good quality for the price. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Surprisingly good quality for the price.
Vincenzo –
Simply excellent. Exactly as described. Better quality than I expected. Perfect match with the description.
Penelope L. –
Better than anything I’ve tried so far. Very satisfied, better than I expected.
Emma C. –
Pleasant to use at home. No unpleasant smell; I really like that.
Camille G. –
This solved my problem completely! Surprisingly good quality for the price. Not too big, not too small, just perfect. No unpleasant smell; I really like that.
Hazel –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Great product, worth every cent.