Description
Product Details
The 832HD 1:1 Epoxy Potting and Encapsulating Compound is a two-part, economical, flowable, electronic-grade epoxy that provides excellent physical, chemical, and electrical protection. It is very easy to use due its 1:1 mix ratio and because it is room temperature curable. In its cured state, it protects electronic assemblies against corrosion, static discharges, shocks, vibrations, and mechanical impacts.
Non-corrosive
Flowable and high durability
Very high tensile and compressive strength
Easy mix ratio 1A:1B by volume
Free of solvents
1static mixer included
Flowable and high durability
Very high tensile and compressive strength
Easy mix ratio 1A:1B by volume
Free of solvents
1static mixer included
Specifications
| Product Material | Epoxy |
|---|---|
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 mL |
| Special Properties | Chemical Resistance, Harsh Resistance, Salt Water Resistance |
| Cure Time | 24 h @ +25°C |
| Hardness | 80 Shore D |
| Thermal Conductivity | 0.27W/mK |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +150 °C |
| Odour | Ammoniacal, Sulphurous |
| Dielectric Strength | 15.8 kV/mm, 400 V/mil |
| Volume Resistivity | 1.4 x 10^13Ω cm |
| Viscosity Measurement | 2300 (Part B) cP, 5900 (Part A) cP |
| Physical Form | Liquid |






Manon –
Not too big, not too small, just perfect. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Margaux –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Solved my problem completely! Better than anything else I’ve tried before.
Manon M. –
Looks even nicer in person. No unpleasant smell, which I really appreciate. Looks even nicer in real life.
Nicolas –
Worth every cent. Great service and product. Perfect and functional. Arrived right away, excellent service.
Sebastian –
Very stable.
Vincent L. –
Solid build quality. Good customer service. Great value for money. Very fast shipping.
Isabell O. –
Very effective; noticed a change after just one week. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!