Description
Product Details
Loctite Thread lock
The Loctite 50ml purple thread lock is designed for locking and sealing of threaded fasteners, which requires easy disassembly with standard hand tools. This product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration. It is particularly suitable for applications such as adjustment of setscrews, small diameter or long engagement length fasteners, where easy disassembly is required without damaging the screw. The thixotropic nature of Loctite 222 reduces the migration of liquid product after application to the substrate.
Features and Benefits
Low strength
Permits disassembly with hand tools
Especially suited to small thread sizes
Lubricates threads during assembly
Cure time is 24 hours
Easy to remove components
Ideal for non-ferrous components, e. G. brass and aluminium
Medium viscosity of 3500mPa/s
Operating temperature ranges between -55⁰C and 180⁰C
Permits disassembly with hand tools
Especially suited to small thread sizes
Lubricates threads during assembly
Cure time is 24 hours
Easy to remove components
Ideal for non-ferrous components, e. G. brass and aluminium
Medium viscosity of 3500mPa/s
Operating temperature ranges between -55⁰C and 180⁰C
Applications
Pumps
Gear boxes
Presses
Gear boxes
Presses
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
NSF P1 Reg. No 123002
BS EN 61340-5-1:2007
NSF P1 Reg. No 123002
Specifications
| Trade Name | Loctite 222 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Material Compatibility | Metal |
| Threadlocking Strength | Low |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Purple |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Viscosity Measurement | 3500mPa/s |
| Odour | Characteristic |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Viscosity Description | Thixotropic |
| Special Features | Anaerobic |






Mia –
Easy to use, without making a mess. Very satisfied, better than I expected. Great product, worth every cent. Super fast delivery, thank you.
paola89 –
Feels nice to use at home. Not too big, not too small, perfect.
Margaux –
The quality pleasantly surprised me. Feels nice to use at home. Better than anything else I’ve tried before. Looks even nicer in person.
jannis88 –
No issues at all so far.
lilyjade –
Solved my problem completely! Great product, worth every cent. Very fast delivery, thank you.
Anna –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Easy to use, no mess at all. Looks even nicer in person.
nataliejoy –
The quality pleasantly surprised me. Great product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price. Great product, worth every cent.
leah_blossom –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
Paola –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. No unpleasant smell; I really like that.
carter88 –
Better than I thought; I’m satisfied. Easy to assemble. Perfectly packaged.
Elias –
Everything in perfect condition. Works perfectly. Fast and courteous service. Excellent material.