Description
Product Details
Gas Seal
An off-white, non-setting compound with good adhesion and gap filling properties
Unaffected by vibration but can be easily released
Ideal for use on all threaded and face joints on pipe work carrying natural gas, LPG, propane, butane, air, oils and aliphatic solvents
Resistant to Gas, LPG, Air, Oils, Solvents
Unaffected by vibration but can be easily released
Ideal for use on all threaded and face joints on pipe work carrying natural gas, LPG, propane, butane, air, oils and aliphatic solvents
Resistant to Gas, LPG, Air, Oils, Solvents
Specifications
| Trade Name | Gasseal |
|---|---|
| Application | Pipe Sealing |
| Colour | White |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Tin |
| Package Size | 300 g |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +125 °C |






benedikt88 –
Works perfectly. Very durable.
christophe_fr –
Arrived on time and in excellent condition. Excellent quality and price. Great service and product. Very durable.
Clara –
Better than anything I’ve tried so far. Feels nice to use at home.
Sophia G. –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Marine –
Been using it for 2 weeks and already see results! Perfect for my needs; I couldn’t be happier. I noticed a difference after a short time! Pleasant to use at home.