Description
Product Details
Loctite Sealant PasTE For Thread Sealing
The Loctite yellow 250ml gasket sealant paste is a general-purpose thread sealant for straight/straight and straight/taper threads and fittings. It fills the space between threaded parts and seals and locks at the same time. This paste is composed of methacrylate and has an excellent chemical and thermal resistance. It is designed for the locking and sealing of metal pipes and fittings as well as other threaded assemblies. This product provides an instant, low-pressure seal for metal pipes and fittings. It will not creep, shrink or shred. The product offers less migration of liquid product after application.
Features and Benefits
When fully cured, the sealant can withstand pressure more than 200bar
Chemical ingredient present is methacrylate
Medium strength
Chemical ingredient present is methacrylate
Higher-strength on contaminated surfaces
High viscosity, thixotropic
Improved thermal performance
Offers gap performance to 0.25 mm
Operating temperature ranges between -55°C and 150°C
high-performance on passive metals without an activator
Easy to apply
Chemical ingredient present is methacrylate
Medium strength
Chemical ingredient present is methacrylate
Higher-strength on contaminated surfaces
High viscosity, thixotropic
Improved thermal performance
Offers gap performance to 0.25 mm
Operating temperature ranges between -55°C and 150°C
high-performance on passive metals without an activator
Easy to apply
Applications
For medium strength applications
Suitable for sealing of pipe fittings and coarse threaded components
Thread sealing
Suitable for sealing of pipe fittings and coarse threaded components
Thread sealing
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
DVGW approved
BS EN 61340-5-1:2007
DVGW approved
Specifications
| Application | Thread Sealing |
|---|---|
| Colour | Yellow |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Strength | Medium |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Size | 250 ml |
| Product Form | Paste |
| Trade Name | Loctite 577 |
| Package Type | Tube |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Special Features | Anaerobic |






Jacob –
Fast and courteous service.
anna.star –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
vincent_fr –
Perfect from start to finish.
katy_99 –
Pleasant to use at home. No unpleasant smell, which I really appreciate. I was skeptical, but now I order regularly.
william_s –
Arrived without any defect. Perfectly as described. Works without any issues.
clara_paris –
Looks even nicer in real life. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Surprisingly good quality for the price. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.