Description
Product Details
Loctite Pipe & Thread Sealant Gel
The Loctite white 100ml pipe and thread sealant gel for thread sealing is recommended for use on threaded plastic or plastic/metal fittings carrying hot or cold water. This product cures at ambient temperatures under the influence of atmospheric moisture to form a low strength flexible seal against hot and cold water. It is composed of acetoxy silicone and requires no mixing.
Features and Benefits
Cure time is 12 hours
Low strength
low-pressure
Medium viscosity
Instant seal at 0.5bar on 1in fittings
Water Research Council approved (hot and cold water)
Operating temperature ranges between -55°C and 150°C
Sealing capacity up to 3bar in the water at 90°C
Locks connection against vibration-induced loosening
Low strength
low-pressure
Medium viscosity
Instant seal at 0.5bar on 1in fittings
Water Research Council approved (hot and cold water)
Operating temperature ranges between -55°C and 150°C
Sealing capacity up to 3bar in the water at 90°C
Locks connection against vibration-induced loosening
Applications
For flexible plastic and plastic to metal fittings
Thread sealing
Industrial and agricultural plastic water pipe systems
Drainage systems
Thread sealing
Industrial and agricultural plastic water pipe systems
Drainage systems
Certifications
DVGW approved
WRC listed
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS 6920
WRC listed
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS 6920
Specifications
| Application | Thread Sealing |
|---|---|
| Colour | White |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Package Size | 100 ml |
| Product Form | Gel |
| Trade Name | Loctite SI 5331 |
| Package Type | Tube |
| Cure Time | 12 h |
| Operating Temperature Range | -50 → +150 °C |
| Viscosity Measurement | 50000 |
| Special Features | Useable for plastics |
| Chemical Composition | Silicone |






thomas_star –
No complaints so far.
Sophia Q. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Amelie –
Not too big, not too small, perfect. Easy to use, no mess at all. Not too big, not too small, just right. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
alessandro88 –
Very functional.
hannah_91 –
Really noticed a difference after using it! Easy to use, without making a mess. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Super fast delivery, thank you.
Carter Q. –
Very good experience. Simple and convenient.
arianna88 –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. No unpleasant smell; I really like that.