Description
Product Details
Loctite 401 General Purpose Cyanoacrylates
Cyanoacrylates from Loctite® have a number of additional benefits when compared with other cyanoacrylates:
Increased resistance to heat and humidity
More consistent dispensing
Increased resistance to solvents
Greater gap filling ability
Improved shelf life
General purpose instant adhesive
Ideal for porous surfaces i.e. wood. leather,paper,fabrics etc.
Ultra fast cure time on acidic and porous surfaces
More consistent dispensing
Increased resistance to solvents
Greater gap filling ability
Improved shelf life
General purpose instant adhesive
Ideal for porous surfaces i.e. wood. leather,paper,fabrics etc.
Ultra fast cure time on acidic and porous surfaces
Loctite Instant Adhesive
The Loctite 3g 401 instant adhesive transparent super glue is a general-purpose, the fast-setting adhesive. It is designed for the assembly of materials that are difficult to bond and require uniform stress distribution along with strong tension and/or shear strength. The product provides rapid bonding of the wide range of materials, including metals, plastics, and elastomers. It is also suitable for bonding porous materials such as wood, paper, leather, and fabric.
New health and safety improved formulation without adding Hydroquinone (HQ) and/or 2,2′-Methylenebis(4-methyl-6-tert-butylphenol) (MMBP). These raw materials function as shelf-life stabilizer and represent a small percentage.
New health and safety improved formulation without adding Hydroquinone (HQ) and/or 2,2′-Methylenebis(4-methyl-6-tert-butylphenol) (MMBP). These raw materials function as shelf-life stabilizer and represent a small percentage.
Features and Benefits
• Increased resistance to heat and humidity
• More consistent dispensing
• Increased resistance to solvents
• Greater gap-filling ability
• Improved shelf life
• Cure time at 22°C is 1 week
• Low viscosity
• Ultra-fast cure time on acidic and porous surfaces
• Operating temperature ranges between -40⁰C and 120⁰C
• New and improved health and safety formulation
• More consistent dispensing
• Increased resistance to solvents
• Greater gap-filling ability
• Improved shelf life
• Cure time at 22°C is 1 week
• Low viscosity
• Ultra-fast cure time on acidic and porous surfaces
• Operating temperature ranges between -40⁰C and 120⁰C
• New and improved health and safety formulation
Applications
•
Wood
• Rubber
• Glass
• Metal
s
• Ceramics
• Leather
• Most fabrics
• Cardboard and paper
• Cork
• Plastic
Wood
• Rubber
• Glass
• Metal
s
• Ceramics
• Leather
• Most fabrics
• Cardboard and paper
• Cork
• Plastic
Specifications
| Package Size | 3 g |
|---|---|
| Trade Name | Loctite 401 |
| Product Form | Liquid |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Bottle |
| Viscosity | Low |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Suitable for Wood | Yes |
| Suitable for Metal | Yes |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Cure Time | < 5 |
| Suitable for Glass | Yes |
| Base Chemical | Ethyl |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Low/No Odour | No |






Aria –
Easy to use, no mess at all. Very effective; I noticed a change in just one week. Great product, worth every cent. Not too big, not too small, just right.
philipp88 –
Perfect in every detail.
olivia_jane –
This solved my problem completely! Very effective; I noticed a change in just one week. Super fast delivery, thank you.
jackson88 –
Everything as described. Impeccable service. Feels durable and well built.
Martina –
Super fast delivery, thank you. I was skeptical, but now I order regularly.
Samantha J. –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
paola89 –
Really noticed a difference after using it! Better than anything I’ve tried before. The quality pleasantly surprised me.
Sébastien H. –
Met my expectations. Great purchase, thank you. Excellent material.