Description
Product Details
Loctite Super Glue
The Loctite 3090 super glue is a 10g, thixotropic gel low viscosity for use with cyanoacrylate adhesive. It is a two-component, fast curing, gap-filling adhesive with excellent bonding characteristics to a variety of substrates including plastics, rubbers, and metals. LOCTITE® 3090™ is designed for the assembly of parts with varying or undefined bond gaps (up to 5 mm), or for applications where complete cure of excess adhesive is a requirement. The gel consistency prevents adhesive flow even on vertical surfaces. LOCTITE® 3090™ is also suited for bonding porous materials such as wood, paper, leather, and fabric. Best application results are achieved with use of the LOCTITE cyanoacrylate mixing nozzle (contained in the kit).
New health and safety improved formulation without adding Hydroquinone (HQ) and/or 2,2′-Methylenebis(4-methyl-6-tert-butylphenol) (MMBP). These raw materials function as shelf-life stabilizer and represent a small percentage.
New health and safety improved formulation without adding Hydroquinone (HQ) and/or 2,2′-Methylenebis(4-methyl-6-tert-butylphenol) (MMBP). These raw materials function as shelf-life stabilizer and represent a small percentage.
Features and Benefits
Chemical type ethyl cyanoacrylate
Excellent bonding characteristics to a variety of substrates including plastics, rubbers and metals
Designed for the assembly of parts with varying or undefined bond gaps (up to 5mm)
Cure time of 90 to 180 seconds (full strength is achieved over 24 hours)
Operating temperature ranges between -40⁰C and 80⁰C.
New and improved health and safety formulation
Perfect for all quick repairs of broken plastic parts and all types of emergency repair
Applications
Wood
Paper
Leather
Fabric
Paper
Leather
Fabric
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Glue Type | 2K Cyanoacrylate |
|---|---|
| Package Size | 10 g |
| Trade Name | Loctite 3090 |
| Product Form | Gel |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Viscosity | Gel, Low |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Suitable for Metal | Yes |
| Suitable for Wood | Yes |
| Cure Time | < 2→5 min |
| Base Chemical | Ethyl |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Low/No Odour | Yes |
| Suitable for Glass | Yes |






Lina A. –
Looks even nicer in person.
Amélie U. –
Very effective; noticed a change after just one week. This solved my problem completely! Easy to use, without making a mess.
Fabian –
Fast shipping and good quality. Satisfied with the quality. Exactly what I was looking for.
Ava G. –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Surprisingly good quality for the price. Very satisfied, better than expected. Easy to use, without making a mess.
massimo_it –
Very satisfied with the purchase. Product arrived well packaged.
William –
Exactly what I needed. Feels durable and well built. Great purchase.
elena_bella –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Andrew –
Everything perfect, thank you. Simply excellent.
Isabell P. –
Super fast delivery, thank you. Easy to use, without making a mess. Very effective; noticed a change after just one week. The quality pleasantly surprised me.
Valeria –
Very satisfied, better than expected. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Very effective, I noticed a change in just a week.
liam_88 –
Perfect job, thanks.