Description
Product Details
Gorilla Glue is a one-component moisture hardening polyurethane
adhesive for weather- and boil-resistant bonds in accordance with the
classification requirements in EN 204/205-D4.
adhesive for weather- and boil-resistant bonds in accordance with the
classification requirements in EN 204/205-D4.
Gorilla Glue is generally intended for bonding wood plus wood-based
products, but can also be used to bond metal and plastic. The adhesive is
formulated to produce tight-glued joints, for which reason its gap-filling
properties are limited.
Specifications
| Glue Type | Super Glue |
|---|---|
| Package Size | 60 ml |
| Trade Name | Gorilla Glue |
| Product Form | Liquid |
| Colour | Brown |
| Package Type | Bottle |
| Suitable for Wood | Yes |
| Suitable for Metal | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Viscosity | Low |
| Cure Time | < 5 |
| Minimum Operating Temperature | +10°C |






hannes_s –
Works perfectly. Good fit and quality. Solid build quality.
jana_ber –
Pleasant to use at home.
Greta C. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Finn Y. –
Impeccable quality. No reason to complain. Excellent quality and price.
isaac_s –
Excellent workmanship.
fiona_ber –
Easy to use, without making a mess. Been using it for 2 weeks and already see results!
marvin88 –
Very practical and easy to use. Exactly what I was looking for. Really good value for money.
julian88 –
Perfect from start to finish. Everything in order. Excellent quality. Everything as described.
elena_bella –
I was skeptical, but now I order regularly. No unpleasant smell; I really like that. Pleasant to use at home. It completely solved my problem!
David U. –
Fast and reliable. Quality is excellent.
rafael_x –
Excellent quality. Delivery faster than expected. Product as expected.
lucas_75 –
No issues at all so far. Exactly as described.