Description
Product Details
RS PRO Brushable Ceramic-Filled Epoxy
There are many advantages of using an epoxy putty, as it benefits from excellent moisture and chemical resistance, and is impact resistant. The putty has increased mechanical and fatigue strength and good electrical properties, and there is low shrink during cure. Epoxy putties can be used on a variety of materials, such as metal and wood. It has a long shelf life and no VOCs (Volatile Organic Compounds). Metal epoxy putty can also come in stick form.
Features and Benefits:
Rebuilds and seals heat exchanger tubes and protects pump casings and flange faces etc.
Dry Service Temperature (Max °C) 177°C
Pot Life 40mins
Mix ratio: 5.6:1
Excellent chemical resistance
Brushes easily onto prepared surfaces with a short bristle brush
Thickness per Coat – 0.25 – 1.0 mm
Functional Cure Time – 24 hours
Recoat Time – 4-6 hours
Typical Applications:
RS PRO ceramic filled, brushable epoxy can be used to seal and protect new or repaired surfaces from cavitation, pitting, erosion and wear and it can also be used as a topcoat on repaired surfaces to provide an exceptionally smooth surface.
What is Epoxy Adhesive used for?
Epoxy adhesives have a variety of uses and are essential when a reliable and strong bond is required, meaning they are often used in manufacturing or construction work. Other applications include general purpose adhesives for at home projects, and as a gap filler for reconstructions. The glue once hardened can be sanded, drilled and painted which results in a wider variety of applications.
RS PRO
RS PRO is our own brand range and brings you a wide range of high-quality, great value products offering you more choice. Trusted by engineers all over the world, every part of every RS PRO product has been rigorously tested against demanding industry standards; theyre only given the RS PRO Seal of Approval if were confident of their exceptional quality, which means you can be confident too.
Specifications
| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
|---|---|
| Application | Industrial |
| Material Compatibility | Metal |
| Colour | Blue |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Can |
| Package Size | 500 g |
| Cure Time | 24 h |
| Shear Strength | 13.75 MPa |
| Special Features | Low Friction Surface For Operating Efficiency |
| Maximum Operating Temperature | +177°C |
| Specific Gravity | 1.71 |
| Operating Temperature Range | → +177 °C |
| Chemical Composition | Bisphenol A Diglycidyl Ether Resin, Titanium Dioxide |
| Odour | Slight |
| Setting Time | 40min |






alexandre_fr –
Exactly as described. Packaging was excellent.
cedric_fr –
Fast shipping, perfect product.
stella93 –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! The quality pleasantly surprised me. Not too big, not too small, just right.
paul_s –
Satisfied with the quality. As expected, top-notch. Fast delivery, good workmanship. Solid product, would buy again.
Luis Y. –
Everything perfect and fast.
Vincent –
Simply excellent. Delivery faster than expected.
Penelope Y. –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
lea_sonne –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Looks even nicer in real life. Very effective, I noticed a change in just a week.
angelo88 –
Practical and functional. Everything as described.
Maja –
Really noticed a difference after using it! Pleasant to use at home. Easy to use, without making a mess. Feels nice to use at home.
Natalie E. –
Solved my problem completely! Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Martina –
Feels nice to use at home. The quality surprised me in a good way. Surprisingly good quality for the price.
Tim Z. –
Everything’s great.
Daniela Z. –
This solved my problem completely! Packaging was slightly damaged, but product is excellent. I noticed the difference right away! Surprisingly good quality for the price.
isabella_it –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! I was skeptical, but now I order regularly. The quality surprised me in a good way. Easy to use, without making a mess.