Description
Product Details
Araldite Acrylic Adhesive
The Araldite yellow 380ml acrylic adhesive is a two-component room temperature curing general-purpose adhesive for rapid assembly operations with a wide variety of substrates. The product is made of methacrylate and is robust. It bonds to a wide range of plastics, composites and metals. It is a multi-purpose adhesive.
Features and Benefits
Working time of 4 to 5 minutes
One to one volume mix ratio
High shear and peel strength
Suitable for service temperatures are up to 100°C (212°F)
Tensile strength is 42MPa
Very fast curing, good gap-filling qualities
Viscosity is 287,600(A) and 63,200(B)
One to one volume mix ratio
High shear and peel strength
Suitable for service temperatures are up to 100°C (212°F)
Tensile strength is 42MPa
Very fast curing, good gap-filling qualities
Viscosity is 287,600(A) and 63,200(B)
Applications
Adhesive dispensing equipment
Pretreated and dry joint surfaces
Pretreated and dry joint surfaces
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | Araldite 2021-1 |
|---|---|
| Adhesive Type | Acrylic Adhesive |
| Application | Multi-Purpose |
| Material Compatibility | Composite, Metal, Plastic |
| Colour | Green, Yellow |
| Acrylic Type | Methacrylate |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 380 ml |
| Cure Time | 6 min |
| Viscosity Measurement | 10 → 50 (2021-1 B) PaS, 15 → 50 (2021-1 A) PaS |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Special Features | Rapid Curing, Toughened |
| Chemical Composition | Methacrylate |
| Operating Temperature Range | → +100 °C |






giorgia_bella –
Very effective; noticed a change after just one week. Feels nice to use at home. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Emma U. –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Feels nice to use at home. I was skeptical, but now I order regularly.
carlo_s –
Solid product, would buy again. Easy to assemble. Arrived without any defect. Well made and durable.
leon88 –
Exactly what I needed.
david_89 –
Impeccable quality.
Brooklyn L. –
Surprisingly good quality for the price. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
Paul B. –
Better quality than I expected.
damien_fr –
Product as described.