Description
Product Details
High Performance Methacrylate Devweld 531
Extended open & fixture time methacrylate adhesive
Superior bond strength and durability
Bond is load bearing & resistant to weathering
Wide temperature range -55°C to +120°C
10-11 minute pot life, fixture time 30-35mins, functional cure 24 hrs
Excellent shear, peel & impact strength
Hydrocarbons; Acids; Bases; Salt Solutions
Excellent environmental and chemical resistance
Non sag
Superior bond strength and durability
Bond is load bearing & resistant to weathering
Wide temperature range -55°C to +120°C
10-11 minute pot life, fixture time 30-35mins, functional cure 24 hrs
Excellent shear, peel & impact strength
Hydrocarbons; Acids; Bases; Salt Solutions
Excellent environmental and chemical resistance
Non sag
ITW Devcon Paste Acrylic Adhesive
The ITW Devcon 50ml acrylic adhesive is a 2-part structural paste and dispensing system which allows the metering, mixing and accurate application of epoxy and acrylic structural adhesive. It ensures accurate ratio mix, fast application with a predetermined flow rate and reduced waste/mess. It is made of methacrylate. To apply the adhesive, a system of a 1:1 ratio cartridge (in 3 sizes) application gun and static mixing nozzle is required, each is available separately.
Features and Benefits
• Extended open and fixture time methacrylate adhesive
• Superior bond strength and durability
• Bond is load-bearing and resistant to weathering
• Excellent shear, peel and impact strength
• Hydrocarbons, acids, bases and salt solutions
• Excellent environmental and chemical resistance
• Pot life of 10 to 11 minutes
• Fixture time of 30 to 35 minutes
• Cure time is 24 hrs
• Operating temperature ranges between -55°C and 120°C
• Superior bond strength and durability
• Bond is load-bearing and resistant to weathering
• Excellent shear, peel and impact strength
• Hydrocarbons, acids, bases and salt solutions
• Excellent environmental and chemical resistance
• Pot life of 10 to 11 minutes
• Fixture time of 30 to 35 minutes
• Cure time is 24 hrs
• Operating temperature ranges between -55°C and 120°C
Applications
• Composite
• Metal
• Plastic
• Metal
• Plastic
ITW Devcon Structural Adhesives
Two-part structural adhesives and dispensing systems which allows the metering, mixing and accurate application of epoxy and acrylic structural adhesives. They ensure accurate ratio mix, fast application with a predetermined flow rate and reduced waste/mess. To apply the adhesive a system of a 1:1 ratio cartridge (in 3 sizes) application gun and static mixing nozzle is required; each is available separately.
Specifications
| Trade Name | Devweld 531 |
|---|---|
| Adhesive Type | Acrylic Adhesive |
| Application | Bonding |
| Material Compatibility | Composite, Metal, Plastic |
| Colour | White |
| Acrylic Type | Methacrylate |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 24 h |
| Viscosity Measurement | 40000 → 60000cP/s |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +120 °C |






leah_blossom –
Very effective; noticed a change after just one week. Feels nice to use at home. Very fast delivery, thank you. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
elijah_s –
Very good experience. Perfect match with the description. Simple to install.
Isabell –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. No unpleasant smell, which I really appreciate. Surprisingly good quality for the price. Pleasant to use at home.
diego_s –
Easy to assemble. Great service, thank you. Delivered earlier than expected.
matthew_lee –
Reliable and stable.
Brooklyn Y. –
Easy to use, no mess at all. This solved my problem completely!