Description
Product Details
Polyester Carrier Tape
Double sided adhesive tape with a transparent polyester film and an acrylic adhesive, with a red polypropylene release liner.
High adhesion for permanent mounting
Secure bond at elevated temperatures
Especially resistant to plasticisers
Suitable for mounting plastic parts and rubber profiles
Operating temperature up to 80°C long term and 160°C short term
Secure bond at elevated temperatures
Especially resistant to plasticisers
Suitable for mounting plastic parts and rubber profiles
Operating temperature up to 80°C long term and 160°C short term
Hi-Bond Double-Sided Plastic Tape
The Vega universal vibrating level switch for liquids has PNP transistor output. It detects the limit level reliably with millimetre accuracy. This can be used as an empty or full detector, as approved overfill protection, dry running protection or pump protection in vessels and pipelines. It is an affordable solution with maximum reliability and safety. This can be used as an empty or full detector, where it reliably detects limit level to within millimetres. Vibrating Liquid/Solid Level Probes – Squings.
All of these probes are maintenance-free and have an external LED switch status indication.
All of these probes are maintenance-free and have an external LED switch status indication.
Features and Benefits
• Adhesion strength is 15.6N/cm
• High adhesion for permanent mounting
• Secure bond at elevated temperatures
• Especially resistant to plasticisers
• Tensile strength is 15.6N/cm
• Operating temperature ranging between -40°C and 160°C
• High adhesion for permanent mounting
• Secure bond at elevated temperatures
• Especially resistant to plasticisers
• Tensile strength is 15.6N/cm
• Operating temperature ranging between -40°C and 160°C
Applications
• Mounting plastic parts and rubber profiles
• Crafts
• Splicing
• Metal fabrication
• Printing and in building industries
• Crafts
• Splicing
• Metal fabrication
• Printing and in building industries
Certifications
• UL approved
• ISO 9001
• ISO 9001
Specifications
| Tape Type | Plastic Tape |
|---|---|
| Backing Material | PET |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.23mm |
| Colour | Transparent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 15.6 N/cm |
| Tensile Strength | 15.6N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +160°C |
| Model Number | HB397F |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






michael_x –
No complaints so far. Arrived as promised. Fast shipping, great service. Perfect, nothing to say.
Mason –
Great item. Received quickly.
Julius –
Everything excellent. Everything OK, recommended. Very practical and easy to use. Everything went smoothly.
Clara M. –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Very satisfied, better than I expected.
Margaux –
Very effective, I noticed a change in just a week. Very satisfied, better than expected.
Katherine R. –
I noticed the difference right away!
Leon –
Top quality, fast delivery. Great service, thank you. Very fast shipping.
Hannes X. –
Very satisfactory.
elias_ber –
Excellent material.