Description
Product Details
Casting Compound, Epoxy Resin ER 2074, ER 2183
Casting compound for encapsulating electronic assembliesVibration isolation and prevention of stress exposureER 2074 RS stock no. 160-8469 — very high thermal transfer properties (thermal conductivity of 1.26W/mK)Entirely free of grinding fillersLow heat emission upon hardeningAt a storage or transport temperature below 10 °C, the product may contain small clots as a result of crystallisation, which impedes its use with dispensing systems. Upon heating to max. 50 °C, crystals dissolve againER 2183 RS stock no. 337-5919 — high thermal transfer properties, oil-resistant
Potting Compounds: Twin Packs
Specifications
| Trade Name | ER2183 |
|---|---|
| Product Material | Epoxy |
| Package Type | Bag |
| Package Size | 250 g |
| Special Properties | Flame Retardant, Thermal Conductivity |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 90 Shore D |
| Thermal Conductivity | 1.1W/mK |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Setting Time | 7h |
| Operating Temperature Range | -40 → +130 °C |






ludovica89 –
Very satisfied, better than I expected. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Karl C. –
Product arrived well packaged. Exactly as in the pictures. Perfect job, thanks. Better quality than I expected.
Delphine W. –
Been using it for 2 weeks and already see results! Very satisfied, better than expected. Pleasant to use at home. Surprisingly good quality for the price.
audrey_heart –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! No unpleasant smell, which I really appreciate. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
Sara C. –
Surprisingly good quality for the price.