Description
Product Details
Sealant & Wipes
Dow Corning Marine Silicone
High grade Marine silicone sealant for creating watertight cosmetic seals
Suitable for applications above and below waterline
Quick skin, tack free and cure characteristics
Unrivalled adhesion to porous and non porous substrates
Excellent weathering characteristics including fresh/salt water, UV and Ozone
Highly flexible and abrasion resistant
-40°C to +150°C
Suitable for applications above and below waterline
Quick skin, tack free and cure characteristics
Unrivalled adhesion to porous and non porous substrates
Excellent weathering characteristics including fresh/salt water, UV and Ozone
Highly flexible and abrasion resistant
-40°C to +150°C
Marine Sealants – Geocel
Specifications
| Colour | White |
|---|---|
| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Application | Sealing |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Food Processing Safe | No |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Chemical Type | Acetoxy |
| Physical Properties | Non-Flammable |
| Trade Name | Geobond Marine |
| Cure Time | 24 (3 mm h @ 23 °C) |
| Product Form | Paste |
| Operating Temperature Range | -40 → +150 °C |






nataliejoy –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
moritz_s –
Arrived without any defect. Great service, thank you. Works without any issues.
Rémi –
Very good experience. Exactly what I needed.
Carlo –
Well made and durable.
lorenzo88 –
Arrived without any defect.
Sarah –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Surprisingly good quality for the price. Not too big, not too small, just perfect. Solved my problem completely!