Description
Product Details
Frame Sealant
Low modulus long life silicone sealant specially formulated for its weatherproofing properties. Suitable for exterior use and to accommodate high movement.
Movement accommodation ±50%
Excellent adhesion to a wide range of substrates
Rapid cure
No shrinkage
Life expectancy at least 25 years
310ml cartridge
Excellent adhesion to a wide range of substrates
Rapid cure
No shrinkage
Life expectancy at least 25 years
310ml cartridge
Specifications
| Sealant Type | Silicone Sealant |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Application | Bonding, Exterior, Sealing |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Food Processing Safe | No |
| Physical Properties | Low Modulus, Neutral Cure, Waterproof |
| Cure Time | 24 h |
| Product Form | Paste |
| Operating Temperature Range | -50 → +120 °C |






Leon V. –
Fast and secure delivery. Excellent-quality product. Everything excellent. Arrived without any defect.
arianna88 –
Looks even nicer in real life. Looks even nicer in real life. Very satisfied, better than expected.
Leonardo –
Everything in order. Well packaged and secure. Everything perfect, would buy again. Exactly what I was looking for.
adrien88 –
Well made and durable. Perfect job, thanks.
Leon K. –
Excellent service.