Description
Product Details
Double Bubble Epoxy Adhesive
The Double bubble 150g epoxy adhesive is a two-part, clear glue ideally suited to maintain applications that require fast setting. It is suitable for bonding substrates including metals, wood, ceramics, glass, stone, and concrete.
Features and Benefits
Full secure bond achieved within 30min of application
Comes ready supplied with separate chemical sachets and mixing stick
Suitable for use at up to -60°C
Up to three-year shelf life
Comes ready supplied with separate chemical sachets and mixing stick
Suitable for use at up to -60°C
Up to three-year shelf life
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
|---|---|
| Trade Name | Double Bubble |
| Application | Bonding |
| Material Compatibility | Ceramic, Concrete, Metal, Plastic, Wood |
| Colour | Yellow |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bag |
| Package Size | 150 g |
| Shear Strength | 9 MPa |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +100 °C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Setting Time | 3 → 5min |






Florence A. –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
markus_88 –
Perfect and functional. Perfect match with the description. Durable product. Punctual service.
amandine_s –
This solved my problem completely! Looks even nicer in person. Solved my problem completely!
Jackson U. –
Practical and useful. Excellent quality.
Claire –
Looks even nicer in real life. Easy to use, without making a mess. Very effective; I noticed a change in just one week.
Nathan –
Delivery faster than expected. Excellent product.
savannah89 –
Very satisfied, better than I expected. Pleasant to use at home. I noticed a difference after a short time! Feels nice to use at home.
Alice Q. –
Looks even nicer in real life. Better than anything I’ve tried before. The quality pleasantly surprised me. Very satisfied, it’s even better than I expected.
marlene88 –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Feels nice to use at home. Been using it for 2 weeks and already see results! Really noticed a difference after using it!
claire_jane –
It completely solved my problem! I noticed a difference after a short time! Not too big, not too small, perfect. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
Élise –
Surprisingly good quality for the price. Super fast delivery, thank you. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Ludovica –
The quality pleasantly surprised me. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Jana –
Not too big, not too small, just perfect. Very fast delivery, thank you.
paola89 –
Super fast delivery, thank you. Not too big, not too small, just perfect. Better than anything I’ve tried so far.
nora.ber –
Not too big, not too small, just right. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Looks even nicer in real life. Super fast delivery, thank you.