Description
Product Details
Brady ToughStripe Max
ToughStripe® Max is designed to withstand wear and tear in high-traffic areas where sliding or dragging forces often occur, while maintaining the adhesive capabilities you’ve come to expect from ToughStripe.
– Provides greater thickness for resistance to cuts and scrapes in high-traffic areas
– Durability in forklift and industrial vehicle traffic areas
– Aggressive adhesive performance when you need it, easy removal when you don’t
– Tapered edges to minimize “pick points” and traffic bumps
– Easy installation with minimal tools
– Provides greater thickness for resistance to cuts and scrapes in high-traffic areas
– Durability in forklift and industrial vehicle traffic areas
– Aggressive adhesive performance when you need it, easy removal when you don’t
– Tapered edges to minimize “pick points” and traffic bumps
– Easy installation with minimal tools
Specifications
| Colour | Blue |
|---|---|
| Tape Type | Lane Marking Tape |
| Backing Material | Vinyl |
| Width | 50.8mm |
| Length | 30.48m |
| Thickness | 1.27mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -18°C |
| Adhesive Material | Acrylic |






Stella –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Very satisfied, better than expected. Super fast delivery, thank you. Not too big, not too small, just right.
Matteo W. –
Very stable. Satisfied with the quality. Excellent material. Works flawlessly.
joseph88 –
Fast and secure delivery. No issues at all so far.
markus_88 –
Excellent quality and price.
gabriel_s –
Perfect in every detail. Just as it should be. Exactly as in the pictures.
Jakob –
Great service, thank you. Top quality, fast delivery. Great service and product. Product as expected.
Carlo C. –
Excellent quality.