Description
- A 2-part ceramic filled epoxy coating designed to provide erosion and corrosion resistance of metal surfaces.
- This 100% solids epoxy coating has outstanding chemical resistance and will bond to almost any rigid surface.
- Due to its high compressive strength it can be also used to create a perfect shim.
- This material is easy to mix and apply without the need for specialist tools and it cures at room temperature eliminating the need for hot work.
Applications
- Internal coating for centrifugal and positive displacement pumps
- Long-term erosion and corrosion resistance for heat exchangers, water boxes and tube sheets
- Protection of butterfly and gate valves, fans and kort nozzles from erosion, corrosion and cavitation
- Impingement protection of pipe elbows
- High strength structural adhesive for metal bonding
- Creation of irregular load bearing shims
- At 25°C the usable life of mixed material is 30 minutes.
Characteristics
- Long-term erosion and corrosion protection
- Excellent bonding to almost any rigid surface including steel, aluminium, copper, brass and glass reinforced plastics
- High compressive strength
- Excellent chemical resistance against a wide range of chemicals
- Reduced health and safety risks as it is 100% solids
- No shrinkage, expansion or distortion
- Application and cure at room temperature – no hot work involved
- Long working life
- Simple mixing ratio
Technical specifications
| Base Component | |
| Appearance | Paste |
| Colour | Grey |
| Density | 2.60 – 2.80 g/cm3 |
| Solidifier Component | |
| Appearance | Liquid |
| Colour | Blue or Violet |
| Density | 1.03 – 1.09 g/cm3 |
| Mixed Properties | |
| Mixing Ratio by Weight (Base : Solidifier) | 11 : 1 |
| Mixing Ratio by Volume (Base : Solidifier) | 4 : 1 |
| Mixed Form | Liquid |
| Peak Exotherm Temperature | 158 – 185°F (70 – 85°C) |
| Time to Peak Exotherm | 53 – 63 mins. |
| Sag Resistance | nil at 25 mil (625 microns) |
| Mixed Density | 2.32 – 2.42 g/cm3 |
| VOC content (ASTM D2369 / EPA ref. 24) | 0.74% / 17.6 g/L |
Hazard Information (CLP)

Signal word: Warning
Hazard Statements (H-phrases)
- H315: Causes skin irritation.
- H317: May cause an allergic skin reaction.
- H319: Causes serious eye irritation.
- H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects.
Precautionary Statements (P-phrases)
Prevention:
- P273: Avoid release to the environment.
- P280: Wear protective gloves, clothing and eye protection.
Disposal:
- P501: Dispose of contents/container in accordance with local regulations.
Other relevant information
- Contains: Phenol Novolac Epoxy Resin, Epoxy resins (average molecular weight ≤ 700).
Hazardous materials. The forwarding charges may be raised, if shipping to: DE, AT, NL, GB, CH, CZ, IT, ES, FI, NO, BE, IE, RO, PL, FR, PT, LU, DK, LI, GR, SE, SK, BG, SI, CA, LT, EE, LV, HR, SA,
Belzona Technik West GmbH, Cerestarstrasse 2, 47809 Krefeld, GERMANY, +49 2151 724038, [email protected], www.belzonatechnikwest.de






Finn –
Great value for money. Very fast shipping. Great customer support. Great service and product.
Abigail –
Great product, worth every cent.
paul_s –
Super practical. Top product, top price.
mara_sky –
Very satisfied, better than I expected. Pleasant to use at home. The quality pleasantly surprised me. Looks even nicer in real life.
giorgia_bella –
Better than anything I’ve tried so far. Very satisfied, better than I expected.
sammy_rae –
This solved my problem completely! Not too big, not too small, perfect.