Description
Product Details
2011 – Multi Purpose Epoxy – Long Working Life
Colour – Pale yellow
Excellent Impact resistance
Room temperature curing, high strength and toughness
Versatile and excellent resistance to dynamic loading
Ideal for large areas of bonding and/or a long working time
Excellent Impact resistance
Room temperature curing, high strength and toughness
Versatile and excellent resistance to dynamic loading
Ideal for large areas of bonding and/or a long working time
Araldite Epoxy Adhesive
The Araldite 2011, 50ml yellow dual cartridge epoxy adhesive is compatible with polyamide materials. This adhesive is a multipurpose, 2-component, room temperature curing compound of high strength and toughness. It is suitable for bonding a wide variety of metals, ceramics, glass, rubber, rigid plastics and most of the other materials in common use. It is a versatile adhesive for the craftsman as well as most of the industrial applications. The adhesive viscosity at 25°C is 30pas to 45pas and the required cure time is 36 hours.
Features and Benefits
• Excellent impact resistance
• Room temperature curing
• Long shrinkage
• High strength and toughness
• Versatile and excellent resistance to dynamic loading
• Ideal for large areas of bonding and/or a long working time
• Operating temperature ranges between 45°C and 80°C
• Cure time of 36 hours
• Room temperature curing
• Long shrinkage
• High strength and toughness
• Versatile and excellent resistance to dynamic loading
• Ideal for large areas of bonding and/or a long working time
• Operating temperature ranges between 45°C and 80°C
• Cure time of 36 hours
Applications
• Ferrous and non-ferrous metals
• Polyamides
• Polystyrene foams
• PU foams
• Ceramics
• Wood
• Polyamides
• Polystyrene foams
• PU foams
• Ceramics
• Wood
Specifications
| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
|---|---|
| Trade Name | Araldite 2011 |
| Application | Bonding |
| Material Compatibility | Polyamide |
| Colour | Yellow |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 36 h |
| Shear Strength | 19 N/mm² |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Operating Temperature Range | +45 → +80 °C |
| Minimum Operating Temperature | +45°C |






Thomas W. –
Excellent service.
finn_88 –
Perfectly packaged. No complaints.
Jules –
Arrived right away, excellent service. Everything went smoothly. Everything as described.
maja.bln –
This solved my problem completely!
stefano_it –
No complaints so far.
andreas_s –
Excellent service. Well packaged and secure.
Mason K. –
Top seller. No complaints so far. Delivery faster than expected. As expected, top-notch.
stephane75 –
Well packaged and secure. Super value for the money.
sarah_sun –
Solved my problem completely! Super fast delivery, thank you.
selina_ma –
Better than anything I’ve tried so far. I was skeptical, but now I order regularly.
Mason C. –
Good build quality and reliable. Solid build quality. Perfect job, thanks. Well-made product.
antoine75 –
Punctual service. Received quickly. No reason to complain. No complaints so far.
Giorgia N. –
Easy to use, without making a mess. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Surprisingly good quality for the price. Surprisingly good quality for the price.
luisa_rose –
Very fast delivery, thank you. Not too big, not too small, perfect.