Description
Product Details
Araldite Epoxy Resins
The Araldite 2Kg epoxy resins is a pale yellow dual cartridge, multi-purpose glue, ideal for large areas of bonding and/or long working time applications. This can be used for ferrous and non-ferrous metals, polyamides, polystyrene foams, PU foams, ceramics and wood.
Features and Benefits
Cure time of 36 Hours at room temperature
Operating temperature ranges between 45°C and 80°C
Shear strength is 19N/mm²
Excellent impact resistance
Room temperature curing
High strength and toughness
Versatile and excellent resistance to dynamic loading
Operating temperature ranges between 45°C and 80°C
Shear strength is 19N/mm²
Excellent impact resistance
Room temperature curing
High strength and toughness
Versatile and excellent resistance to dynamic loading
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
|---|---|
| Trade Name | Araldite 2011 |
| Application | Bonding |
| Material Compatibility | Polyamide |
| Colour | Yellow |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Can |
| Package Size | 2 kg |
| Cure Time | 36 h |
| Shear Strength | 19 N/mm² |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | +45°C |
| Operating Temperature Range | +45 → +80 °C |






Tyler –
Very easy to set up.
moritz_s –
Received quickly. Fast and secure delivery. Reliable and stable.
David S. –
Very fast shipping. Very practical and easy to use. Excellent service.
Jade –
Very fast delivery, thank you. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Super fast delivery, thank you.
Josephine V. –
I noticed the difference right away!
madison88 –
The quality pleasantly surprised me. Been using it for 2 weeks and already see results! I noticed a difference after a short time!
Mia –
I was skeptical, but now I order regularly.
Laurent K. –
Everything OK, recommended. Top product, would definitely recommend.
Hunter K. –
Easy to assemble.
florian_fr –
Top quality, fast delivery. Exactly as described.