Description
Product Details
Advance Tapes PVC Hazard Warning Tape
The Advance Tapes hazards warning tape is a red/white colour, heavy-duty plasticised PVC film coated with a white, aggressive pressure-sensitive and rubber resin adhesive. This tape is 0.14mm thick, 50mm wide and 33m long. The red/white colours indicate fire fighting equipment, no smoking areas and flammable substances.
Features and Benefits
Low stretch PVC that will not shrink back or lift once applied
High adhesion level, adheres well long term to rough surfaces
Good abrasion resistance, stands up well to foot and machinery traffic
Flexible and easy to apply round irregular surface
Breaking load is 26N/cm
Elongation at break 150%
Excellent conformability, particularly to uneven surfaces
Non-corrosive adhesive
Can be applied by hand or machine
Can be walked on immediately after application
High adhesion level, adheres well long term to rough surfaces
Good abrasion resistance, stands up well to foot and machinery traffic
Flexible and easy to apply round irregular surface
Breaking load is 26N/cm
Elongation at break 150%
Excellent conformability, particularly to uneven surfaces
Non-corrosive adhesive
Can be applied by hand or machine
Can be walked on immediately after application
Applications
Statutory health and safety regulations
Indoor and outdoor use
Indoor and outdoor use
Specifications
| Colour | Red/White |
|---|---|
| Tape Type | Lane Marking Tape |
| Backing Material | PVC |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.14mm |
| Pre-printed | None |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm |
| Tensile Strength | 26N/cm |
| Elongation at Break | 150% |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Model Number | AT8 |






Olivier P. –
Fast shipping, great service. Quality is excellent. Better quality than I expected.
Sarah –
I was skeptical, but now I order regularly. Been using it for 2 weeks and already see results! Looks even nicer in real life.
Caroline X. –
I was skeptical, but now I order regularly. Looks even nicer in real life. Better than anything else I’ve tried before. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Tobias –
Top seller. Super practical. Very fast shipping.
Greta Y. –
Very effective, I noticed a change in just a week. Pleasant to use at home.
clara_bln –
Very effective; noticed a change after just one week. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Very fast delivery, thank you. Been using it for 2 weeks and already see results!
Matthew M. –
Just as it should be. Highly recommended. Top quality, fast delivery.
Lukas –
Very satisfied with the purchase. Top product, would definitely recommend.