Description
Product Details
AT536 35μ Tin Clad Copper Foil Shielding Tape
35μ tin clad copper foil coated tape with an electrically conductive acrylic adhesive supplied on a removable silicone liner
Resistant to oils,chemicals, water and ozone
Good solder ability
Good solder ability
EMI/RFI Shielding Tapes
When using these tapes galvanic compatibility should be taken into account.
Specifications
| Total Thickness | 0.06mm |
|---|---|
| Tape Type | Copper Tape |
| Foil Thickness | 0.035mm |
| Width | 10mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 5 N/cm |
| Adhesive Material | Thermosetting Acrylic |
| Material Plating | Tin |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |
| Complies with EN Legislation | BS EN 60454 – Part 2 |
| Minimum Temperature Resistance | -20°C |
| Model Number | AT536 |






claudia_it –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Nicholas –
Received quickly. Everything OK, recommended. Better than I thought; I’m satisfied. Durable product.
owen_88 –
Product arrived well packaged.
Ginevra N. –
Looks even nicer in real life. Very satisfied, better than expected.
Ryan C. –
Works great. Perfect from start to finish. Delivered earlier than expected. Works just as advertised.
noah_s –
Received in perfect condition. Perfect job, thanks.
Emma V. –
Not too big, not too small, perfect. Very effective; noticed a change after just one week. Better than anything I’ve tried so far. Looks even nicer in real life.