Description
Product Details
Advance Tapes Aluminium Tape
The Advance Tapes conductive aluminium shielding tape is a 40μm foil, coated with an electrically conductive acrylic adhesive supplied on a removable silicone liner. This tape is 0.07mm thick, 25mm wide and 33m long.
Note:
Always think about the galvanic compatibility before using the AT521 tapes.
EMI/RFI shielding tapes:
The galvanic compatibility should be taken into account while using these tapes.
Features and Benefits
Breaking load is 25N/cm
Adhesion to steel is 4.5N/cm
Elongation is 8%
Operating temperature ranges between -20°C and 155°C
Adhesion to steel is 4.5N/cm
Elongation is 8%
Operating temperature ranges between -20°C and 155°C
Good shielding effectiveness and z-axis conductivity
Good high and low-temperature resistance
Good resistance to chemical, heat, acid, and alkali
Easy unwind, easy to use, and aesthetically pleasing
Applications
Use the AT521 tape for your EMI/RFI and static shielding
Heating and ventilation
Construction industry
Manufacturing
Duct sealing
Heating and ventilation
Construction industry
Manufacturing
Duct sealing
Certifications
ASTM D-1000
BS EN 60454
MIL – T – 47012
UL510 approved
BS EN 60454
MIL – T – 47012
UL510 approved
Specifications
| Tape Type | Aluminium Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.07mm |
| Foil Thickness | 0.04mm |
| Width | 25mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 4.5 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 25N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |
| Minimum Temperature Resistance | -20°C |
| Complies with EN Legislation | BS EN 60454 – Part 2 |
| Model Number | AT521 |






daniele_it –
Perfect job, thanks. Exactly what I needed. Great purchase, thank you. Perfect and functional.
sofia_roma –
Looks even nicer in person. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. I noticed a difference after a short time!
greta_b –
Looks even nicer in person. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Looks even nicer in real life.
Stefan –
Everything excellent. Reliable and stable. As expected, top-notch.
emilia88 –
Better than anything I’ve tried so far.
Marie Q. –
Easy to use, without making a mess. Looks even nicer in real life. Better than anything else I’ve tried before. The quality surprised me in a good way.
Emil T. –
Fast and reliable. Perfect from start to finish. No complaints so far. Impeccable service.
max_de –
Quality is excellent.
Isabell J. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Easy to use, without making a mess. Surprisingly good quality for the price. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Massimo S. –
Really good value for money. Excellent-quality product. Excellent workmanship. Arrived as promised.
Cecilia P. –
The quality pleasantly surprised me. Very satisfied, better than expected. Very effective; I noticed a change in just one week.