Description
Product Details
3M Lead Tape, Conductive, Tensile Strength 35N/cm – 420 50MMX33M
Need a reliable adhesive tape with excellent conformability? Choose this lead tape from 3M. It’s a versatile option that’s effective in demanding applications thanks to its tensile strength of 350N/100mm, elongation of 12% and water vapour transmission rate of 1.55g/m² per 24hrs. The tape’s thermal properties make it suitable for use in temperatures ranging from -50°C to +106°C, so it performs consistently in harsh environments.
Features & Benefits
• Electrically and thermally conductive, so practical for specialist applications like electroplating
• Can be die-cut to suit your needs
• Suitable for adding weight to handheld equipment for better balance
• Can be die-cut to suit your needs
• Suitable for adding weight to handheld equipment for better balance
Applications
• Anodising
• Radiation barriers
• Chemical milling
• Radiation barriers
• Chemical milling
Are there any safety considerations with this product?
Yes, this product’s lead content makes it unsuitable for long-term submersion where it may leach harmful particles into the water. This means it’s classed as RCRA hazardous waste and should be disposed of with due care.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Specifications
| Tape Type | Lead Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.17mm |
| Foil Thickness | 0.09mm |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 4.9 N/cm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Tensile Strength | 35N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +106°C |
| Minimum Temperature Resistance | -54°C |
| Model Number | 420 |






Sophie –
I noticed a difference after a short time! The quality surprised me in a good way. Perfect for my needs, couldn’t be happier. Very satisfied, better than expected.
Veronica –
Great product, worth every cent. Excellent product, worth every cent. Perfect for my needs, couldn’t be happier. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Mara Q. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
David –
Product arrived well packaged. Very fast shipping.
Elias U. –
Well packaged and delivered quickly. Feels durable and well built.
Nicholas –
No issues at all so far. Easy to assemble. Better than I thought; I’m satisfied. Fast shipping, great service.
Valeria Y. –
Very satisfied, better than I expected. Very effective; I noticed a change in just one week. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! No unpleasant smell, which I really appreciate.
Beatrice –
This solved my problem completely! Surprisingly good quality for the price.