Description
Product Details
Advance Tapes Aluminium Tape
The Advance Tapes non-conductive aluminium foil tape is backed with a strong, polythene-coated release paper. It is a 30μm aluminium foil, coated one side with an acrylic, pressure-sensitive adhesive. This tape is 0.07mm thick, 50mm wide and 45m long.
Note:
There is no electrolytic corrosion factor associated with these products.
Features and Benefits
Breaking load is 12N/cm
Elongation is 5%
Operating temperature ranges between -20°C and 110°C
Elongation is 5%
Operating temperature ranges between -20°C and 110°C
Flame retardant and self-extinguishing
Good high-temperature resistance
Easy unwind and tear
Water-resistant
Excellent water vapour resistance
Joining foil-faced glass fibre or rock wool suitable for heat reflection
Sealing cold store insulation, packing refrigerated export containers
Decoration of point of sale media
Sealing double glazing units
Peel off backing
Applications
Heating and ventilation
Construction industry
Manufacturing
Duct sealing
Construction industry
Manufacturing
Duct sealing
Certifications
BS476 part 6 and part 7 category 1
Fire class M1
Class O
Fire class M1
Class O
Specifications
| Total Thickness | 0.07mm |
|---|---|
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.03mm |
| Width | 50mm |
| Length | 45m |
| Conductivity | Non-Conductive |
| Adhesion Strength | 3.6 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 12N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +110°C |
| Minimum Temperature Resistance | -20°C |
| Model Number | AT502 |






Jonas S. –
Everything went smoothly. Simply excellent.
diego_s –
No complaints.
Ambre –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Easy to use, without making a mess.
ines_belle –
Better than anything I’ve tried before. Not too big, not too small, just perfect. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Feels nice to use at home.
Paul F. –
Everything’s great. Exactly what I needed. Fast delivery and exactly as described.
Andrew –
Exactly as described. Excellent service. Fast shipping, perfect product.
paul_fr –
Good customer service. Works just as advertised. Arrived without any defect. Impeccable service.
stella93 –
The quality surprised me in a good way. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Easy to use, without making a mess.
Maddalena Y. –
Very effective; noticed a change after just one week. Easy to use, without making a mess. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
samuel_xo –
Delivery faster than expected. Everything as described. Easy to use and very practical.
simon88 –
Very functional. Everything was smooth and fast. Satisfied with the quality.
Hélene J. –
No unpleasant smell; I really like that. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Vincent J. –
Very fast shipping. Reliable and stable. Arrived without any defect.