Description
Product Details
Advance Tapes Cloth Tape
The Advance Tapes blue extruded matt cloth tape has a waterproof finish and is coated with a white pressure-sensitive, aggressive adhesive. This tape is 0.33mm thick, 19mm wide and 50m long.
Features and Benefits
Breaking load is 85N/cm
Elongation is 8%
Easy tear and unwind
Conformable to awkward shapes
Water-resistant finish
Good abrasion resistance
Non-corrosive adhesive
Can be written on
Elongation is 8%
Easy tear and unwind
Conformable to awkward shapes
Water-resistant finish
Good abrasion resistance
Non-corrosive adhesive
Can be written on
Applications
Book binding
Colour coding, sealing ammunition cases, and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy-duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Colour coding, sealing ammunition cases, and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy-duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Certifications
DEF STAN 81-25/4
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Black |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Fabric |
| Thickness | 0.33mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm |
| Elongation at Break | 8% |
| Tensile Strength | 85N/cm |
| Finish | Matt |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Model Number | AT160 |






Martina –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Not too big, not too small, just perfect.
layla_moon –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Easy to use, no mess at all. Not too big, not too small, just right. No unpleasant smell; I really like that.
Sarah A. –
I was skeptical, but now I order regularly. Not too big, not too small, just right. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Lotta M. –
Super fast delivery, thank you.
elena_bella –
Very satisfied, better than I expected. Looks even nicer in real life.
ginevra_b –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
isabelle75 –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
Dominik –
Excellent material. Excellent workmanship. Exactly as in the pictures. Everything OK.
Penelope T. –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Not too big, not too small, perfect. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
charlotte_fr –
Better than anything else I’ve tried before. I was skeptical, but now I order regularly. Not too big, not too small, just right. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
lotta_ma –
Easy to use, without making a mess.