Description
Product Details
3M Double-Sided Polyester Tape, UV-Resistant, 0.012mm Carrier Thickness – GPT-020 25 mm x 50m
Looking to fasten two surfaces together? You won’t come unstuck with this double-sided polyester tape from 3M. Both sides are coated in a modified acrylic adhesive with a high initial tack that quickly holds onto an item. You can use this unit on high-surface-energy and low-surface-energy substrates, so it’s a handy bonding solution for everything from fabric to plastics. Its PET carrier is dimensionally stable to help retain its shape, even under demanding environmental conditions.
Features & Benefits
• Paper liner protects the adhesive from contamination
• Total tape thickness of 0.2mm to resist tears
• UV resistance helps to prevent shearing and discolouration in direct sunlight
• Total tape thickness of 0.2mm to resist tears
• UV resistance helps to prevent shearing and discolouration in direct sunlight
Applications
• Storage facilities
• Interior decoration
• Printing presses
• Construction industry
• Interior decoration
• Printing presses
• Construction industry
What are the dimensions of this tape?
As this tape has dimensions of 25mm (W) x 50m (L), you’ll have sufficient stock at hand for multiple jobs.
Specifications
| Backing Material | Acrylic |
|---|---|
| Tape Type | Double Coated Tape |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.2mm |
| Colour | Transparent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Series | GPT-020 |
| Maximum Operating Temperature | +160°C |






Lucy F. –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Pleasant to use at home. Super fast delivery, thank you.
Anthony K. –
Reliable and stable. Perfect job, thanks. Really good value for money.
liam_88 –
Perfect job, thanks.
raffaele88 –
Very practical and easy to use. Everything in perfect condition. Everything OK, recommended. Delivered earlier than expected.
Claire J. –
This solved my problem completely!
Amélie G. –
No unpleasant smell; I really like that. Solved my problem completely! Easy to use, without making a mess.